HAK VIDI I KLIKNI

Dana 04.12. 2012. u našoj školi  proveden je  preventivno- edukativni program ''Vidi i klikni'' . Program je namijenjen  svim učenicima prvih razreda, a realizirali su ga stručnjaci Hrvatskog autokluba.

Ideja programa je UČENJE KROZ ČINJENJE!

Problem malih pješaka - djece u prometu, najčešće je vezan za rizike njihova sudjelovanja u prometu u funkciji pješaka, kao i za siguran smještaj i sjedenje u automobilu - u svojstvu putnika.

Koncept programa „Vidi i klikni“ ja usvajanje praktičnih informacija, spoznaja i znanja o:

• sigurnom načinu ponašanja u prometu (u svojstvu pješaka ili suputnika u automobilu),
  • prepoznavanju karakterističnih opasnosti kojima su djeca izložena u prometu,
  • korištenju nogostupa,
  • sigurnom prelasku ceste (propisnom i pravilnom prelaženju korištenjem pješačkih prijelaza, rizicima prelaska ceste između parkiranih automobila…),
  • prolasku raskrižjem,
  • prepoznavanju znakova koje u prometu daju vozači automobila (pokazivači smjera),
  • uspostavi vizualnog kontakta / komunikacije pješak – vozač,
  • propisnom, pravilnom i sigurnom ulasku u vozilo te sjedenju i korištenju sigurnosnih pojaseva u automobili
  • rizicima zbog nepropisnog i nepravilnog sjedenja i nekorištenja sigurnosnih pojaseva

Održivost ovoga programa sadržano je u činjenici da djeca stječu znanja i iskustva za buduće sigurno sudjelovanje u prometu i utječu pozitivno na eventualna pogrešna ponašanja njihovih roditelja.

Osnovni cilj je naučiti djecu prepoznati i vidjeti opasnosti u prometu.

Praktično su  prikazane situacije s kojima se djeca susreću na cesti, a u kojima je važno vidjeti i biti viđen. Djeca su učila na najprimjereniji način tj. kroz rad i igru te osobno iskustvo- pokazivanjem i vježbanjem uz pomoć didaktičkih pomagala, automobila na napuhavanje  i električnog automobila kao kulise.

Na kraju su sva djeca dobila na dar bojanku.

Zahvaljuemo stričeku Mladenu i teti Marijeti na iznimnom trudu i animaciji djece.

koordinatorica programa : Marijana Mlinarević, logopedinja

objavio: Katica Kušan   datum: 11. 12. 2012.