27. rujna - PROMOCIJA MONOGRAFIJE

Na

100 godina Osnovne škole Žitnjak

Osnovna škola Žitnjak ovih dana obilježava sto godina izuzetno uspješnog rada na području Žitnjaka, Petruševca i Resnika. Tim povodom potrudili smo se i priredili monografiju prigodom velikog jubileja ove značajne odgojno-obrazovne institucije. Monografija je pogled u stogodišnju povijest. Puna je zanimljivih podataka o školi i  sredini u kojoj  je djelovala, učenicima i djelatnicima, suradnji s roditeljima i svima što su sudjelovali u njenom stogodišnjem radu.  Monografiju je nakon izlaska iz tiska na Učiteljskom vijeću 27. 9. 2011. s velikom zadovoljstvom predstavila profesorica Renata Perković, jedna od zaslužnih što je uspješno okončan rad na njenom izdavanju.

Da bi ovakav projekt uspio, trebalo je  puno truda i vremena. Godinu dana rada nakon pretraživanja u Arhivu grada Zagreba, u župnim uredima, privatnim zbirkama, školskoj dokumentaciji, u razgovorima s bivšim djelatnicima nastala je naša monografija. Svi suradnici su odlično uradili svoj dio posla, a sve je to povezao u jednu knjigu s 25 poglavlja ravnatelj Tomislav Barun, profesor i urednik.

Monografija počinje uvodnim riječima Tomislava Baruna i Ljilje Vokić, naše bivše djelatnice, s naglaskom na značaj obilježavanja našeg jubileja.

Iz popisa djelatnika čitatelj će saznati da je u školi od prvog učitelja Stjepana Cankija radilo 279 učitelja, 10 ravnatelja, 11 stručnih suradnika, 37 spremačica, kuharica i domara i 10 tajnika i računovođa. U monografiji su sjećanja bivših ravnatelja Damjana Vidića, Renate Durn-Kučuk i Franje Buconjića i prof. Ljilje Vokić, danas ravnateljice VII. gimnazije.

Opisan je položaj i kratka povijest naselja Žitnjak, Petruševec i Resnik u kojima škola radi i smještaj naselja na području grada Zagreba.

Škola je promijenila tri zgrade. Počela je raditi 1911. u zgradi koja je danas pod zaštitom kao kulturno dobro, 1958. preselila u drugi objekt, a od 2000. godine je u suvremenom i lijepom prostoru u blizini Domovinskog mosta.

Kako je izgledala pedagoška dokumentacija od početka do danas: upisnice, imenici, svjedodžbe, matične knjige, pohvalnice, zapisnici o posjetu školi hrvatskih školskih nadzornika, imovnici, spomenice škole od 1911., a veliki dio tih dokumenata je pohranjen u Arhivu grada Zagreba, Hrvatskom školskom muzeju i privatnim zbirkama, sistematski je predstavljena u monografiji.

Svaka škola živi sa sredinom u kojoj radi. Monografija je predstavila naše župe Petruševec i Resnik, zatim Islamsku zajednicu u Zagrebu zato što imamo i islamski vjeronauk od 1992. kao prva škola u gradu Zagrebu, zatim značajne osobe s našeg područja koje su završile našu školu, ali i koje rade kao učitelji u ovoj školi. Predstavljena je i bogata suradnja s književnicima, glumcima, kazalištima, mnogobrojni su projekti ostvareni u školi, nizali su dobri rezultati na natjecanjima, postizani dobri športski rezultati, a sve te i druge aktivnosti su bogatile ukupan rad škole.

Monografija je puna slikovnog sadržaja od početaka rada do danas, kao i dječjih ilustracija. Lijepo je grafički oblikovana i tiskana na 112 stranica. Ovako kvalitetno urađena monografija sigurno će biti važan doprinos u hrvatskoj školskoj povijesti.

Treba napomenuti da su svi kojima smo se obratili za podatke i materijale za monografiju rado izašli u susret i pomogli u njenom izdavanju. Svima zahvaljujemo u ime OŠ Žitnjak na pomoći.

Dragutin Čavlović, knjižničar

objavio: Katica Kušan   datum: 29. 9. 2011.

« Svibanj 2024 »