Proslavili smo stogodišnjicu škole

O tome  kako obilježiti  stogodišnjicu naše  škole  počeli smo razmišljati prije više od godinu dana. 19. siječnja 2010. godine okupili su se svi koji su imali prijedloge kako prirediti monografiju povodom značajnog jubileja. Bilo je više ideja i prijedloga, a prihvaćene je koncepcija nekadašnjeg tajnika škole Dubravka Grubišića o 100 godina predstavljenih na sto stranica. Tijekom rada na tekstovima, istraživanja u Arhivu grada Zagreba, Hrvatskom školskom muzeju, po privatnim zbirkama i razgovorima s pojedincima, složena je monografije u 25 poglavlja na 112 stranica. Monografija je predstavila profesorica Renata Perković na Učiteljskom vijeću naše škole 20. 9. 2011. godine.

Usporedo s izradom monografije pripremao se program aktivnosti u slavljeničkim danima. Program je u cijelosti ostvaren na veliko zadovoljstvo i radost i učenika i učitelja i roditelja, a kako je sve bilo, pokušat ćemo ilustrirati i tekstom i slikom.

1. dan, srijeda, 28. rujan:

Dan otvorenih vrata:  - u jutarnjoj smjeni od 10,30 do 12 sati

- u popodnevnoj smjeni od 14 do 15,30 sati.

Učitelji i razrednici su sa učenicima na radionicama imali raznolike aktivnosti: prvašići su na likovnim radionicama crtali školu, drugi razredi slikali, radili frizure i mašne za zbor, treći su radili paprenjake uz pomoć roditelja, četvrtaši su radili plakate, predmete od papira i keramike, petaši su proučavali pisma i povijesnu građu o školi, šestaši su u odjeći iz doba osnivanja škole predstavili kako se išlo u školu, sedmaši su proučavali goticu, izrađivali sapun i reciklirali papir, osmaši su proučavali povijest i uspjehe hrvatskog sporta. Bilo je zanimljivo kako su učenici prihvatili posla i sudjelovali svaki na svoj način.

Od 12 sati bila je priredba za sve učenika kao uvod u glavnu priredbu za goste i uzvanike.

1. dan, četvrtak, 29. rujna:

Športska natjecanja za sve učenike: štafetne igre, graničari, nogomet, malonogometni turnir za 5. i 6. razred. Uvečer je bila u dvorani folklorna večer za građanstvo. Nastupili su KUD Mićevac, KUD Preslica i KUD Šćitarjevo.

1. dan, petak, 30. rujna

U petak u 9 sati ujutro Župnici iz Petruševca i Resnika, Krešo Bulić i Marijan Piskač služili su svetu misu za učenika i djelatnike škole u župnoj crkvi u Petruševcu.

Uvečer je bila svečana priredba za goste i uzvanike u našoj dvorani. Priredbi su nazočili dr. sci. Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja u Vladi Republike Hrvatske, Jelena Pavić – Vukićević, zamjenica zagrebačkog gradonačelnika, Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje, Božica Šimleša, zamjenica pročelnika GUOŠ, Ljilja Vokić, ravnateljica 7. gimnazije, Vjekoslav Huzjak, biskup bjelovarsko-križevački, predstavnici vjerskih zajednica, mnogi ravnatelji susjednih škola, predstavnici lokalnih vlasti, i mnogi drugi gosti i prijatelji.

Predsjednik RH dr. sci. Ivo Josipović se ispričao što nije mogao zbog ranije utvrđenih državničkih obaveza nazočiti proslavi. Isto tako se ispričala i gospđa Jadranka Kosor, predsjednica Vlade RH.

Nakon priredbe otvorili smo u nazočnosti uzvanika obnovljene prostore Kazališta Potjeh i ostalih prostora što su stradali od izlijevanja kanalizacije i oborinskih voda 18. kolovoza 2005. godine.

Nakon toga bio je veseli domjenak u prostorima škole i školskog dvorišta. Treba napomenuti i pohvaliti da su se sva zbivanja odvijala uz veliku pomoć i podršku našeg grada, a pogotovo mještana koji su bili organizatori i malonogometnog turnira veterana i domjenka za građanstvo. Mnogo se toga vidjelo i na video zidu što ga je nesebično ustupila obitelj profesorice Mirjane Majer.

Danima su se pripremali ovi događaji i zahvaljujući svima na nesebičnom doprinosu svih sudionika, sve je prošlo u najljepšem redu i raspoloženju!

Dragutin Čavlović, prof.

objavio: Katica Kušan   datum: 5. 10. 2011.

« Svibanj 2024 »