COMENIUS

Comenius
Program za cjeloživotno učenje Comenius, program je EU, a u koji je ove školske godine uključena i naša škola. Sudjelovanjem u programu utječe se na poboljšanje kvalitete školskog obrazovanja, ističe se njegova europska dimenzija, potiču se mobilnost i učenje jezika kao i veća uključenost u europsko društvo.
Ciljevi programa su:
promicanje svijesti o raznolikosti europskih kultura suradnjom škola država koje sudjeluju,
poticanje osobnog razvoja sudionika,
razvijanje tolerancije i multikulturalnosti, a istovremeno i priprema sudionika za uspješno sudjelovanje na europskom tržištu rada,
poticanje učenja stranih jezika,
unapređenje kvalitete obrazovanja nastavnika

Vjera u svakodnevnom životu

U vremenu od 23. - 27. travnja, učitelji i učenici naše škole boravili su u Litvi, gdje su zajedno s ostalim zemljama sudionicima: Italijom, Češkom, Poljskom i Turskom , te domaćinom Litvom sudjelovali u europskom projektu Comenius.
Tema susreta: Vjera u svakodnevnom životu
Domaćin susreta: Osnovna škola u litavskom gradu Vilkaviškisu
Cilj projekta bio je omogućiti učenicima iz različitih životnih sredina (nacionalnih, kulturnih, religijskih) i različitih zemalja da provedu određeno vrijeme zajedno, da rade zajedno razmijenjujući iskustva .
Na zabavan i pristupačan način, obogatili su jedni druge snimljenim filmovima o svojem svakodnevnom vjerničkom životu.
Druga sastavnica projekta bila je promicanje međuvjerskog dijaloga , tolerancije i prihvaćanje različitosti.
Djeca su proširirila svoja znanja o zemlji, običajima, kulturi, jeziku, sličnostima i razlikama.
Pored rada s djecom projektne aktivnosti uključivale su i sastanke učitelja na kojima je ostvaren zajednički dogovor buduće teme susreta kojem će domaćin biti naša škola , razmjenu iskustava ne samo vezano uz temu projekta nego i u svakodnevnom odgojno-obrazovnom radu, te njegovo unaprijeđenje.
Razmjenom različitih materijala, predmeta, fotografija, dječjih uradaka, stvorili smo mreže novih prijatelja, kolega i suradnika.
Gordana Štambuk

objavio: Katica Kušan   datum: 7. 5. 2012.